Kéménytechnológia a régi tüzelőberendezések cseréjének fényében

A téma aktuális, de a gázárak változása, különös tekintettel az átlag fogyasztás felett érvénybe lépő „felár” tükrében, még aktuálisabbá teszi a kérdést azoknál a gázkészülékeknél, melyek tudvalevően nem a legtakarékosabban használják a földgázt. A pazarló tulajdonság nem feltétlenül csak a konstrukcióból, nem feltétlenül a karbantartás hiányából és nem feltétlenül az elöregedett életkorból adódik, hanem sokkal inkább ezek együttes hatásából.

Családi házaknál, társasházi önálló albetéteknél ott, ahol a gázkészülék önálló égéstermék elvezetővel rendelkezik a tulajdonos egyéni döntés alapján kerül (vagy nem kerül) kicserélésre az elhasználódott, esetleg javíthatatlanul meghibásodott vagy gazdaságilag nem javítható gázkészülék.

Társasházban mi a helyzet?

A nagyvárosokban a ’90-s években épült társasházakban előszeretettel alkalmaztak úgynevezett LAS rendszerű gyűjtőkéményeket, ahol több emeleten keresztül, szintenként akár 2 készülék rákötésével valósították meg a lakásfűtő, főleg kombi készülékek égéstermék-elvezetését. Ami azt jelenti, hogy 10-12 albetét gázkészüléke került egy rendszerre. Ennek lényege az volt, hogy helyiség levegőjétől független üzemmóddal (azaz a készülék nem a felállítási térből veszi az égéshez szükséges levegőt) nagyon kis térfogatú helyre is be lehetett szerelni a készüléket, ami nem vitt el sok helyet az amúgy (már akkor is) drága alapterületi négyzetméterárból. Ha jól belegondolunk, akkor ezek a készülékek bőven betöltötték már a 20. életévüket. Jogosan merül fel az igény a cserére már csak az életkor miatt is.

Nagyon fontos tisztázni, mielőtt a műszaki megoldásra térünk, hogy a társasházak esetén a gyűjtőkémény a társasház közös, osztatlan tulajdona. Azon változtatást, felhagyást, megszűntetést stb. (ebbe a felsorolásba a készülékcsere is beletartozik) csak a társasház teljes tudtával és beleegyezésével lehet, az albetét tulajdonosa önállóan nem járhat el. Ennek az is következménye, hogy a társasházi gyűjtőkémény felújítása vagy korszerűsítése tervköteles tevékenység a gázkészülékek szemszögéből nézve, és tervező bevonását igényli. Az ismert egyszerűsített készülékcsere – amit a gázszerelő önállóan végez – ebben az esetben nem járható út!

Mi történik, ha valaki engedély nélkül saját szakállára cseréli ki a gázkészüléket egy másikra? Itt fontos a „másikra” szó, mert az ErP rendeletek hazai implementációját követően 2018. szeptember 18-tól már csak alacsony károsanyag kibocsátású (56mg/kWh (HF) kondenzációs gázkészüléket lehet felszerelni egyedi égéstermék elvezetőre. A gyűjtőkémény kivételt képez(ne) és gyártók ilyen égéstermék elvezetőre gyárthatnak készüléket. Természetesen jó szokás szerint a vásárlók ilyen készüléket nem csak gyűjtőkéményre vettek és a másik pólus pedig, hogy gyűjtőkéményre kondenzációs készüléket szerettek volna venni a hagyományos, úgynevezett turbós készülék helyett, mert az jobb, modernebb, takarékosabb. Ez az attitűd hívta életre ezt a cikket is!

Készülékcsere LAS kéményre

A meglévő LAS gyűjtőkéményeken üzemelő hagyományos un. turbó készülékek alá-fölé (a függőleges kéményjáratot nézve) szerelt (jelzem minden engedély nélkül) kondenzációs készülékek labilis üzemet okoztak, illetve okozhatnak a vegyes üzemviteli tulajdonságok miatt.

Egy kis összefoglalás a tulajdonságokról:

 

Hagyományos „turbó”

Kondenzációs

Égőtér a felállítási tér levegőjéhez képest

zárt

zárt

Füstgáz ventilátor üzeme

állandó fordulatszám

fordulatszám szabályozott

Ventilátor nyomás illesztése

torlótárcsa/gyűrű

Belépési nyomás a függőleges kéményjáratba

nulla

túlnyomás

Égéstermék hőmérséklet

∼120 °C

∼60 °C

Gázégő fajtája

részleges előkeveréses égő

teljes előkeveréses égő

Gázégő modulációs tartománya

50–00% között

20–100% között

Kondenzvíz kilépés a gázkészülékből

nincs

van (ettől „kondenzációs”)

Kondenzvíz kilépés az égéstermék elvezetésben

nulla

részleges, de van

Talán így hétköznapi módon ábrázolva könnyen átlátható és megérthető, hogy nem ugyanolyan műszaki berendezésről beszélünk még ha a márkanév vagy „fehér doboz” kinézete ugyanolyan, mint a korábbi készüléké volt.

Ennek a műszaki problémának a kezelésére alkották meg magyar szakemberek a vegyes üzemre is alkalmas gyűjtőkémény felújítási technológiához alkalmas, Construma 2021-díjas a KREA K2+ égéstermék elvezetőt!