INNOKREA kéményrendszer fejlesztése

A régi kémények aránylag nagy átmérőjű gravitációs kémények, amire társasházakban több szintről is rá lehet kötni a tüzelőberendezéseket. A gravitációs azt jelenti, hogy saját lábon távozik a szabadba a füstgáz. (Családi házakban csak fele ekkora a gravitációs kémények átmérője és csak egy szintről lehet készülékeket kötni rájuk.) Ezekre a kéményekre túlnyomásos (kondenzációs) készülékek nem köthetők. A túlnyomásos készülékekhez külön túlnyomásos kémény kell. Ez családi házak esetében egyszerű, mert az egy szem túlnyomásos készüléknek van egy túlnyomásos kéménye, amin a füstgáz túlnyomással távozik a szabadba. A túlnyomás miatt erre megfelel egy vékony cső (6-8 cm átmérőjű). Praktikusan ezt a csövet egy nagyobb átmérőjű csőbe teszik (11-12,5 cm), ezáltal kialakítanak egy cső a csőben rendszert. A nagyobb átmérőjű cső vezeti a tüzelőberendezésbe az égéslevegőt, a benne lévő kisebb átmérőjű cső pedig a füstgázt vezeti el. Ez a megoldás azért is népszerű, mert a tüzelőberendezés teljesen el van zárva a lakás légterétől (biztonságos). Ezt a kéményt a köznyelv turbós szettnek ismeri.

Társasházakban nem ilyen egyszerű a helyzet. A megoldás lényege, hogy az eredeti kémény lesz a „külsőcső” (20-30 cm) ami az égéslevegő ellátást biztosítja, ebbe utólag beépítünk egy kisebb átmérőjű (16 cm) füstgáz elvezető csövet. Ez azért lehetséges, mert túlnyomás esetén már megfelel a kisebb átmérő is ugyanannyi készüléknek. A belső füstgázelvezető csövön szintenként annyi bekötőnyílást alakítunk ki amennyi szükséges és minden bekötőnyílásba beépítünk egy csappantyút. Ha több túlnyomásos készülék üzemel egy kéményen, akkor az éppen nem működő készülékekbe visszaáramolna a kéményből a füstgáz, ha nem lenne csappantyú. Tehát a végeredmény egy égéslevegő ellátás – füstgázelvezetés rendszerű, cső a csőben kialakítású túlnyomásos gyűjtőkémény, amelyekhez beszerelésre kerülnek az általunk kifejlesztett csappantyúk. Ez a csappantyú adja meg az innováció tartalmát a működésnek, ettől lesz biztonságos és a megváltozott előírásoknak így tudnak megfelelni a társasházak. A jelenleg érvényes szabályozási rendelet szerint 2015. szeptember 26-tól csak kondenzációs gázkazánok kerülhetnek felszerelésre. A már meglévő termofor és gravitációs Schiedel Quadro gyűjtőkéményekbe a kondenzációs gázkazánok nem köthetők be. Termékünk beépítésével lehetővé válik a régi típusú kéményekbe is a kondenzációs gázkazánok beépítése.

Az Európai Bizottság energetikai rendeletének megfelelően a társasházi lakásokban is lehetővé válik a kondenzációs kazánok beépítése. A kémény minden egyes bekötő nyílásába beépítünk egy olyan szerkezetet, amely megakadályozza, a kéményben lévő túlnyomás érvényesülését a nem működő készülékek felé. Erre a kéményre rá lehet kötni bármilyen túlnyomásos gázkazánt, így kondenzációs kazánokat is. Erre vonatkozóan két lehetőség van a társasházkezelők és/vagy tulajdonosok számára:

Az egyik, hogy kibontják az elavult kéményt és beépítik helyére az újat. Erre több megoldás is lehetséges. A másik alternatíva a meglévő kémény átalakítása. Erre jelenleg csak a mi megoldásunk létezik. Ez egy olyan újszerű megoldás, amelyre a piacon nagy érdeklődésre tart számot. Jóval kisebb idő, energia és pénzráfordítással lehet megoldani a társasházakban a kondenzációs kazánok beépítését. A már korábban kifejlesztett füstgáz csappantyú felhasználásával és új ismeretek hozzáadásával került kifejlesztésre a már meglévő gravitációs gyűjtőkémények átalakítása új túlnyomásos gyűjtőkéményé.

A régi építésű és az új építésű társasházaknál számos probléma adódik, amelyre az általunk kidolgozott eljárás megoldást biztosít az alábbiak szerint: Régi építésű társasházak (1960-80 között épültek) jellemzően panel vagy téglablokkos kivitelben készültek. Az egyes lakások használati meleg víz ellátását átfolyós rendszerű gáz- vízmelegítővel, a fűtést pedig konvektorokkal oldották meg. Az egymás fölötti lakások gáz-vízmelegítői egy közös, úgynevezett termofor gyűjtőkéménybe csatlakoznak, a konvektorok füstgáza megfelelő kémény hiányában többnyire az oldalfalon van kivezetve a szabadba. Egyértelműen látható, hogy az akkori beruházások legfontosabb szempontja a költség takarékosság volt. Ennek hátrányos következményeit a lakók a mai napig viselik. A konvektorok: – kis felületen, magas hőmérséklettel adják le a hőt, ezért égetik a port, ami egészségtelen, rossz a hatásfokuk, gazdaságtalanok; nem biztosítanak kellemes komfort érzetet; az oldalfali kivezetés károsítja a környezetet A vízmelegítők: – szintén rossz hatásfokúak, gazdaságtalanok; égéslevegő ellátást a lakótér biztosítja, ami balesetveszélyes; a nyitott közös kémény növeli a balesetveszélyt, akár életveszélyes helyzet is kialakulhat. Ennek a probléma halmaznak a teljes felszámolására nyújt lehetőséget a létrehozott új kéményrendszer: – abszolút biztonságos, mivel a füstgáz levegő elegy nem tud a lakások légterébe a készülékeken át visszaáramolni, erre a problémára fejlesztjük ki projektünkben a kisméretű, önműködő, fokozott záró képességgel rendelkező csappantyút – a legkorszerűbb, leggazdaságosabb fűtést, használati melegvíz ellátást teszi lehetővé, mivel a kéményrendszer alkalmas lesz a kondenzációs kazánok rendszerben való bekötéséhez, szemben a konvektoros és vízmelegítős megoldásokkal – és nem utolsó sorban – legalább a beruházás költségeivel – növeli az ingatlan értékét.

 

Műszaki-szakmai eredmény

  1. új, INNOKREA az új társasházakba beépíthető kéményrendszer, amely egy égéslevegő ellátás – füstgázevezetés rendszerű, cső a csőben kialakítású túlnyomásos gyűjtőkémény, amely minden bekötő nyílásába beszerelésre kerül egy általunk kifejlesztett csappantyú.
  2. egy új technológia/eljárás, amely a meglévő gravitációs gyűjtőkémények, túlnyomásos kondenzációs gyűjtőkéménnyé való átalakítását valósítja meg. Ez a csappantyú és a béléscső rendszer speciális kialakítása – ami lehetővé teszi a minimális bontással való beszerelést – adja meg az innováció tartalmát a kialakított rendszernek.
  3. kisméretű, önműködő, fokozott záró képességgel rendelkező csappantyú, amely beépítve használható az új kéményrendszerünkben.

 

Az átalakítás eredményeként:

– A Krea K2+ saválló nemesacél rendszer P1 nyomásosztályú béléscsövei garantálják a kémény tartósságát, nyomás- és kondenzvíz-állóságát.

– A bekötőnyílásokba épített speciális füstgázcsappantyúk megvédik a túlnyomástól és a kondenzvíztől az éppen nem működő gázkészülékeket.

– A Krea K2+ kondenzvíz elvezető rendszere védelmet nyújt a kémény átnedvesedése ellen.

– a társasházak a régi készülékek élettartamának maximális kihasználása mellett, költségtakarékosan, fokozatosan tudnak megfelelni a megváltozott energetikai előírásoknak.

 

A KREA K2+ rendszer alkalmazásának előnyei:

– Nem szükséges az ugyanarra a kéményre csatlakoztatott összes lakás még problémamentesen működő kazánjait egyszerre lecserélni.

 

– Ha elromlik egy turbós kazán, a többi lakótól függetlenül, további kémény-átalakítások nélkül, gyorsan lecserélhető a készülék. Ez nagyon fontos szempont a téli időszakban, hiszen nem mindegy, hogy napokig, vagy esetleg hónapokig marad fűtés/meleg víz nélkül egy lakás.

– A kémény átalakítása előzetes felmérés után, nagyobb bontások nélkül, egy nap alatt elvégezhető.

 

A műszaki megoldás és az eljárás kidolgozása kapcsán két szabadalmi mintaoltalom, és egy az ÉMI által kiadott Alkalmazás Technikai Bizonyítvány született. Mindezek egyértelműen bizonyítják, hogy az elvégzett munka, jelentős innovációt igényelt.